2014 ScreenCraft Action/Thriller Script Contest Semi-Finalists Announced!

By November 25, 2014Blog, Featured

Listed below are the semi-finalists of the 2014 ScreenCraft Action/Thriller Script Contest, selected by our readers and judges. Congratulations to the writers who have made it to the penultimate round and thanks to all for submitting.  Stay tuned for the winners announcement here and on our Twitter and Facebook pages!

 

After California by MaGee Fallon & Joe Perruccio

Andy And Chaz Destroy America by Richard Keith

A Rat In The Desert by Chris Rakotomamonjy

Armonia by Mark Francisco & Steven Mondelli

Baja’ 62 by Simon Nagel

Black Ice Below by Peter Fraser

Blind Spot by Graham Parke

Blood Creek by Kyle Francis

Blood Orange by Bob Bollinger (story by Bob Bollinger and Jeremy Eisener)

Brotherhood by Joel Morgan

Children Of The Sun by Ryan Gavan

Chopper Cowboys by Jeff Peters

Counteragent by Sean M. Wathen

Daedalus by Gareth Peevers

Dangerous Ties by Desmond Hew

Debrief by Laura Durkay

Deployable by Ben Powell

Dogs of War by Timothy O’Rawe and Cathleen O’Rawe

Duty Of Loyalty by Scott M. Harkless & David W. Strom

Emergence by Rob Stith

Extradition by  Michael Caggiano

Forged by Kenlon Clark & William Rubio

Fort Knox by Ryan Chong

Golden Years by Timothy O’Rawe and Cathleen O’Rawe

Hunter by Robert S. Apetagon

International Waters by Stephen Gill

Jack Up by Craig R. Boone

Jerusalem 70 A.D. by Dinesh Singh Sandhu Delon

Killers Anonymous by J. Holtham

Latter-Day Shakedown by Scott Robert Waldvogel (story by Scott Robert Waldvogel & Matt DeMartini)

Light Of The Moon by Jeremy Kirk

Lost Son by Zach Zorba Grashin

Minders by Matt Eskandari

Nemesis by Kranti Pally

No Time To Kill by Emmanuel Oberg

Penance by David Linke & Kevin Linke

Pirates At Lat 10 by Shea E. Butler & Ken Miller

Red Star Rising by Patrick Byrne

Sardis The Merciful by Christian Thomas

Sawbuck by Mark Strauss

Setting Square by Neil Chase

Sibling Rivalry by Ehren Hotchkiss & Brian Hotchkiss

Simulacra by Jonathan Barger

Smartphone by Scott J. Thompson

Smoke by K.E. Pragnell

Standing Room by Guy Bolling

Taking Tomorrow by Nick Shepherd & Toni Wynne

The Adventures Of Wonder Rabbit by Robert S. Apetagon

The Alpha Transmission by Craig Clyde

The Ancient Gridiron by Don Alexander

The Ashes Of Zion by Dominic Morgan

The Creed by Chas Fisher (story by Chas Fisher & Khrob Edmonds)

The Dead Ringer by Suzanne Lutas

The Devil, A Rebel, A Fool by Clay Fusco

The Devil At Rest by John Kiefer Radzniak

The Enemy Within by Ken Miyamoto

The Get by Mugs Cahill and Justine Schmidt

The Good Citizen by Michael Natale

The Interview by Julie Pedersen

The Jaguar’s Fang by Mikko Tormala

The Narrows by Aaron Steven (story by Aaron Steven and Aaron Walker)

The Night Witches by Steven Prowse

The Powers That Be by Steve Spatucci

There Is A Season by Stuart A. Creque

The Third Bomb by Phillip Parker

Under My Skin by Jonathan Macpherson

Vultures N’ Doves by Lawrence Lamovec

Westgate by James Leighton