Sign up for our Newsletter

2014 ScreamCraft Horror Script Contest Semifinalists Announced!

by ScreenCraft Staff on July 14, 2014

Listed below are the semifinalists of the 2014 ScreamCraft Horror Script Contest! Congratulations to those who have made it this far and thanks to all for submitting.

Ace by Andrew Ferrell & Shane McAvoy

Ancient Enemy by Mark Lukens

Animal by Hunter Burke and Nick Lavin

Belladova by William Miller

Black Friday by Dan Hoger (Story by Danny Saratino)

Black House by Thom Lonardo

Bloodflowers by Frank Edward Kelly

Bloodthirsty by John Funk

Boogie Men in the Bronx by Andrew Kevin Finnerty & Andrew Thomas Tosiello

Bucket of Blood by Jake Miller

Burrowed by Lonnie S. Nadler

Christmas of the Dead by Andrew Parietti

Come To Me by Margaret Riseley

Crows Calling by Jon Hueber

Crows End by Wey Loh

Dan by Tim and Steve Garrity

Deadlock by Jennifer Bosworth

Deadlock by Jonathan Barger

Deadman’s Song by Phillip Rogers

Descent of the Gods by Brian Godawa

Doctor Frankenstein and Mister Hyde by Jason Jenkins

Dogs of War by Timothy O’Rawe and Cathleen O’Rawe

Echoes of Mercy by Tommy Trull

Forgive Us Our Trespasses by Derek Bevil

Immaculate Deception by Bryan Holm

Insatiable by Michael D. Morra

Iron Dogs by Neil Chase

It’s Only Safe At Night by John Shea

Jesse by William Sikorski Jr. & William Sikorski III

Leave No Trace by Derek Rethwisch

Living Nightmare by Jay Sharron

Lockdown by Jeremy McCann

Night Work by John T. Maye

Precarious by Penelope Thomas

Protege by Julie Hoverson

Red Envelope by David J. Sakmyster

Revenant by Robert E. Hinkle & Jerron Spencer

Roadkill by Kevin M. Glover & Shant Yegparian

Rumspringa by Casey Nielsen & Michael C. Bowman

Run by Robert Forsyth

Rust by Michael E. Bierman

Sadie Hawkins by Shayna Weber Band

Saving Lexie Lee Kennedy by Michael D. Morra

Skin & Teeth by Corbin Billings

Slasher Squad by Stuart Campbell & Nathan Stone

Spirits by Brent Hartinger

Stillwater by Jeremy D. Christensen

Tantalus by Mark E. Davidson

The Book of Magic by Sheldon Woodbury

The Bunker by Oliver Edlin

The Devil’s Footprints by Eric Jeske

The 49th Day by Craig Peters

The Good Neighbor by Terrence Atkins

The Grey by Jeff Bassetti

The Inherited by Jaime Cruz

Theo Baptiste by Josh Burnell

The Tunnels by Wayne C. Rogers

The Undoing by James Hickox

The Wolves by David Kempski

The Wretched End of Reve Clay by David Garrett

Trident by Matt Lavender

Trouble Fire by Matthew Howe

Unquiet by Carroll Brown

Wolf in the Wood by Nick Shepherd & Toni Wynne 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram