2019 ScreenCraft Animation Competition Semifinalists

By April 8, 2020Blog, Contests, Featured

Listed below are the Semifinalists of the 2019 ScreenCraft Animation Competition. These exceptional screenplays were selected from almost 800 submissions. Congratulations to the writers who have made it this far and thanks to all for submitting!

Stay tuned for future announcements here and on our Twitter and Facebook pages within the next few weeks! And if you’d like to receive a notification when this contest re-opens for entries, you can subscribe for updates via Coverfly here.

Here are the Semifinalists:

A DOGGONE CHRISTMAS Michael Toay
A Hand of Brutality Keith Offutt
ADELITAS Octavio Llano
Alex and the Stars Anita Meyer Bunten
An American Tragedy Jackson DeLoach
Anansi and the Chest of Stories Ayinde Ricco
Androo Kangaroo Daniel Allen
ANTI-GRAVITY Filip Momirovski
Avery Bryan Kelsey
BADHORN USA Justin Best
Bard Jacob Greco
BARKLEY D. Eric Paster
Beneath Storm Mountain Kara Jacobson
Buckin’ Hell Erick Ziegler
Cats in the Hood Robert Drusetta
Changing Novella Jonathan Medici
Chinook’s Christmas Chris Staviski
Claus Barry Ambrose, Juan Castro
Clerical Error Nicole Favale, Max Dashevsky
Copper Ridge Rebecca Ghusn
Cranes Matt Lewis
Cuauhtemoc in the Sky with Jade Beads Juan Gutierrez
Cyber Joe Dzikiewicz
Dave of Dystopia Ryan Bremond
Decked Out Kristen Rockmaker
Definitely Cursed Brennan Gilpatrick, Erin Walsh
Destruction, Inc. Stephen Chen
Different: The Awful Adventures of An Alien Anthropologist Jen Finelli
Duck of the Month (Pilot for “Ducking Awesome”) Star Williams, Jake Tavares
Earth Memorial Mary Burton
Emma and the Seven Jonathan Medici
Foxed James Stewart
Fruitful Valley Alyssa Boyle
Galacticamp Andrew Grant
Ghost Club Klara Woldenga
Grim Joseph Servodio
Grizzly π Joshua Messarge
HENRY’S UNDEAD LIFE Jeremy Patrick Hamilton
In the Footsteps of Thaddeus Thackeray Adam McDaniel
Into the Aether Brian Howrey
J.P. Kimble, Wish Lawyer Patrick Allan Laffoon
Jade Girl Catherine Wang
JEFF & THE DEVIL GO TO COLLEGE Paul Kleinman
Jolly’s Christmas Ken Robb
Last of the Dodos Anthony Khaseria
Lemmings Chris Bolton
Little Green Mend Linda Whitmore, Brian Menz
Lost Laundry Devyne Johnson
Lucy Number 4,003 Morgan Smalley
Me, My Shadow and Iris Jeannette Lara
MONSTER TOWN Garrett Vander Leun
Monstoria Eric Preston Ross
MOUSE HOUSE Sokol Guri
Mythika Katherine Botts, Mischa Marcus
No Quarter, “Welcome to Arcadia” Travis Kehoe
Noma Frey and the Broken World Thomas Robinson
Pixylations Joe Laudati
Pizza Co. Michael Bruno
Pokey Nose tami Ryder
Queen Punks Alison Reeger Cook
Samurai Streetballer Lorena Carbajal Van Ness, Michael Van Ness
Sandbar in the Stars Claire Bosnich
Shallows Javid Rezai
SHREWDY Paul Fulton
Sidekick Joey Capuana
Sky Squadron Robert Drusetta
Smash Chris Bolton
Snowlands Morr Meroz
Sonny Dean Serravalle
Sonoran Song Anne Wallace
Space Cases Joshua Sackheim
Space Racers Darren Lindquist
Star Sailors: Alexis Allen
Starship Renegade Logan Gilbert
Surreal PolitiK Joshua Harris
The Agency Alex Vitter
The Circle of Eyes Katy Mikelle
The Curious Cases of Melanie Jackson, “Pilot” Travis Kehoe
THE GOLDEN BOY Cindy Matta
The Knight Shift Pearson Jenks
The Mystery of the Hornet Ghost Lights Craig Proudley, Kelly Chen
The Queen’s Ransom Petra Winters
The Spacer 6 Alexandria Sinclair, Sara Detrik
The Things You Keep Leah Anton
The Three Sockateers – Kids’ Animation Series Elaine Chekich
The Zipp Code – Knight of the Dragons Fritz Kalteis
ULTIMATE POPULARITY CONTEST BATTLE TOURNAMENT: LEGENDS Greg Goodness
What’s Left of Us Joseph Hemsani
Wishful Thinking Alex Klein

For all the latest ScreenCraft news and updates, follow us on Twitter, Facebook, and Instagram.